Räkna ut värdet på en integral

Först och främst så vill jag bara säga att det är viktigt att du även kan räkna ut sådan här på papper eftersom man oftast måste redovisa hela uträkningen. Det skadar dock inte att kunna räkna ut en integral på grafräknaren eftersom det är en utmärkt referens till det rätta svaret, alltså så att man vet vad för svar man borde komma fram till.

Låt säga att vi har fått i uppgift att beräkna integralen

1. Gå in på math och bläddra sedan ner till alternativ nr 9, fnInt( (engelska) integral( (svenska), klicka enter. (Istället för att bläddra med pilarna kan du helt enkelt trycka 9.)

Rakna-ut -vardet-pa-en-integral =>

2. Då börjar vi med att skriva in vår funktion som ska beräknas i integralen.

3. För att markera att funktionen är färdigskriven så sätter vi ett komma som en avskiljare (KOMMA!!!).

4. Därefter anger vi variabeln som ju är x bild på ett x=), och sedan ännu ett komma.

5. Sedan skriver vi dit den undre gränsen, som i detta fall var 0, och därefter lägger vi till ännu ett komma.

Rakna-ut -vardet-pa-en-integral6

6. Sist skriver vi dit den övre gränsen, 4, och avslutar sedan parentesen.

Rakna-ut -vardet-pa-en-integral7

Då vi klickar på enter så tar det bara ett ögonblick sedan ger grafräknaren oss svaret! :)

Rakna-ut -vardet-pa-en-integral

Minnesregel
Då vi räknar ut en integrals värde skriver vi följande:

fnInt(uttrycket, variabeln, undre gränsen, övre gränsen)

(Observera att det inte ska vara något mellanslag mellan komma och ord, jag har det bara för att det ska vara tydlig text.)



Gillade du denna sida? Hjälp andra att hitta den!

Genom att trycka på länkarna här över så sprider du ordet om Matteguiden och hjälper oss att växa. På så sätt kan vi fortsätta att hjälpa besökare som behöver hjälp med matten.



  1. H
    19 april 2010 @ 23:17

    ska det inte stå en tvåa i den övre gränsen?, du har skrivit en fyra. annars ett mycket användbart hjälpmedel :)

  2. Tobias
    20 april 2010 @ 17:48

    Jag hade skrivit fel integral. Nu stämmer det.

    Tack för feedback!

  3. victoria
    22 april 2010 @ 13:19

    Bra förklaring. Jag har faktiskt nytta av.
    Jag får inte svar när jag skriver en sammansatt funktion.
    tex: y= (x²-3x)³. Jag kan räkna den utan mini räknare men hur löser man sådana fuktion på mini räknare för att gamföra svaret.